BEST of the BEST moje predpôrodné tipy – 1.článok

Samotné tehotenstvo je náročné, materstvo ešte viac. Nebudem tu teraz budúce mamičky strašiť, to určite nie. Mať miminko a byť mamou je tá najkrajšia vec na svete. Aj preto som sa rozhodla vám budúcim mamičkám, no možno si tu nájdete čo to už aj mamičky, ktoré máte detičky, pripraviť a napísať moje zhrnutie a tipy na veci, ktoré sa mi skutočne doteraz osvedčili. Pred pôrodom som mala pocit, že sa strácam v tej záplave informácií a množstva produktov.

Preto budem rada ak vám aspoň trošku pomôžem sa zorientovať. Rozdelím

všetko na tri časti a články, lebo som toho zozbierala ako som sa pozerala do môjho zošita dosť veľa.

1. článok – Predpôrodná príprava – tipy, rady, produkty, strava, kozmetika, vitamíny, kurzy, knižky apod.

2. článok – Pôrod a pobyt v nemocnici, čo budete potrebovať so sebou a veľmi sa vám zíde.

3. článok – Pobyt po návrate z nemocnice už doma vo dvojici a prvých pár dní a týzdňov s bábätkom.

Rada č.1

Kúpte si zošiť – aj viac. Možno krútite teraz hlavou, že aká hlúposť. Verte mi a začnite si všetko písať do zošita,  čím skôr už počas tehotenstva na všetkých kurzoch, prednáškach, či info z internetu. Aj svoje pocity. Ja malému píšem každý deň dodnes, kedy spinká, kedy kojíme, kúpeme sa, všetko, aby som sa vedela aj spätne pozrieť a v prípade potreby si vyhľadať, čo potrebujem. Dokonca medzi kojeniami niekedy zabudnem, z ktorej strany sa kojil, takže zošit mi vždy napovie. Hlavne po náročnej noci. Nebudete si všetko pamätať a kedykoľvek sa k tomu možete vrátiť, určite veľmi oceníte. A mám aj 5 ročný diár, kam si píšem každý deň pár riadkov, iných ako do zošita, veci, ktoré sú dôležité z toho dňa. Tento diár som si kúpila cez Amazon.

IMG_6400

Suavinex Little Star sada pre Leuška, 5-ročný diár pre maminku a opäť pre Leuška topánočky z Lindexu.

Rada č.2

Založte si samostatný obal pre bábatko s euroobalmi, kam budete dávať všetky dokumenty, doklady, potvrdenia, foto ultrazvukov apod. Pokojne aj recepty si sem zakladajte. Čím hrubší, tým lepší.

IMG_6573

Už pred pôrodom som si poctivo zapisovala všetky tipy a dôležité info. A od pôrodu každý deň píšem priebeh celého dňa. Kojenie, hajanie, hranie, pocity, všetko.

Rada č.3

Tehotenská knižka – kopírujte si ju priebežne, v pôrodnici vám ju vezmú hneď pred pôrodom. A nevrátia už. Ak si ju chcete nechať na pamiatku, farebná fotokópia určite postačí.

Rada č.4

Vybavte si materský príspevok, alias materskú v sociálnej poisťovni. Po pôrode nezabudnite po 28.dňoch života bábätka poslať rodný list do sociálnej poisťovne, inak vám pozastavia materský príspevok a potom až spätne vyplatia, keď zašlete rodný list dieťatka. Toto som zistila až po pôrode. Veľa info vám nikto nepovie, jednoducho náhoda, poctivá príprava a hľadanie informácií sú jediná cesta. Len po pôrode už na veľa vecí čas nie je.

Rada č.5

Pediater pre bábätko – veľmi doležité, či je dobrý alebo zlý zistíte až pri bábätku, ako vám sedí. Ak je ochotný/á prísť za vami domov, ako by aj štandardne po pôrode pediater mal prísť skontrolovať bábätko a nemuseli ste sa trepať nikam vy s párdňovým bábom, je už prvý dobrý znak.

Rada č.6

Baby shower – tie by mali pre vás zorganizovať kamošky, je to super. Ja som tú moju mala v Monsters café v Petržalke, baby friendly podnik. Top služby. Celé mi to vyzdobovali kočky Barborka a Nikol z Nothing but the best celebration. Veľmi šikovné, milé a ochotné baby. Ak ste náhodou nečítali môj článok k BABY SHOWER, TU si ho môžete celý prečítať.

IMG_9265

Nikdy nezabudnem na moju Baby Shower. A fotky mi ju budú vždy pripomínať a aj neskôr na ňu budem mať krásne spomienky navždy. Leuškovi ich môžem keď bude väčší ukazovať, že tu bol ešte v maminkinom brušku.

Rada č.7

Objednajte sa na fotenie s bruškom, aj keby tie fotky nikto okrem vás nevidel. Kašlite aj na to, koľko ste pribrali. Ste tehotná, máte na to nárok. A je to krásna spomienka. Odporúčam. My sme fotili so skvelou fotografkou Beky. Úvodná foto tohto článku je jedna z mojich najobľúbenejších našeho tehotenského fotenia.

Rada č.8

Vyberte si ten najkrajší a najlepší kočík. Ja som ten svoj našla aj vďaka mojej kamarátke Miške. Vyhral jednoznačne Joolz.  Ak sa rozhodnete mať kočíkov viac, vôbec nemajte výčitky, ak ich skutočne využijete. Nezabudnite aj na kúpu vajíčka / autosedačky. Bez tohto si svoj poklad neodveziete z pôrodnice. My máme značku Joolz – Izi Go Modular by Be Safe. Úplná novinka na trhu. Maximálna spokojnosť. Poradia vám ohľadom Joolzíkov aj Joolz Be Safe autosedačky/vajíčka výborne v Aladdin.sk

 

Fusion x64 TIFF File

Náš Joolzík – Geo Quadro Grigio. Milujeme na ňom všetko. Ten obrovský košík, kam sa aj Miminka vojde do košíčka spolu s nákupom, farbu, dizajn.

Rada č.9

Výbava pre bábätko – všetko s mierou, inak nakúpite veci, ktoré absolútne nevyužijete. To sa stalo aj mne a to som sa pritom krotila. Nuž, ale tak nie vždy sa dá odolať. Pokušenia sú tieto baby vecičky veľké. Ak vám bude čokoľvek chýbať, dokúpite po pôrode hoci aj z pohodlia domova cez internet. My fičíme na eshopoch teraz vo veľkom.

IMG_9031

Môj prvý nákup 30% vecí som vrátila.

Asi dva mesiace pred pôrodom som nemala ešte nič nakúpené ani naštudované. Netreba sa vôbec stresovať. Tie nákupné zoznamy, čo dostanete v každom obchode pre deti, ma skôr plietli a bola som veľmi vystresovaná, že nikde nič neviem nájsť podľa mojich predstáv. Samozrejme som surfovala ako o život, kde čo majú najlepšie a najkrajšie. Potom som zobrala zoznam a išla do jedného špecializovaného obchodu v Bratislave a nakúpila v ňom dosť veľa vecí. Všeobecne sú v BA najznámejšie tieto: predeti.sk, Brendon.sk a babymarket.sk . Veľmi milí sú práve v predeti.sk . Ale ak by som si vyberala teraz, sadnem do auta a idem do Aladdin.sk do Hlohovca. Skvelý výber a perfektne poradia. Dokúpila som tu postieľku, je úplne top a nikde som takú nevedela zohnať. Krásna biela na kolieskach s polohovateľnou bočnou lištou. Presne takú akú som si vysnívala pre malinkého. Tam mi poradila priamo pani majiteľka. Veľmi som za ňu vďačná. A aj kvalitný matrac, vaničku na kúpanie s podstavcom, nech sa nemusím zohýbať do vane a namáhať si chrbát plus rovnakú podložku na prebaľovanie s motívom Macko Pu aj pár Happy Horse hračiek … To, že tu majú v ponuke náš kočiarik Joolz v najširšej farebnej škále je bonus navyše. A tak isto aj produkty už teraz nášho obľúbeného Suavinexu, Ergobaby a spomínaných hračiek Happy Horse.

O nich ale v ďalšom článku.

IMG_1868

Naša postieľka s hračkami Happy Horse a dečkou Interbaby. Pre malého len to najlepšie.

Zoznamy z týchto špecializovaných obchodov pre deti sú fajn, avšak, hrazdičky, hracie dečky, či hojdacie stoličky ešte nepotrebujete. My máme toto všetko doma a malý bol aj tak ešte v troch týždňoch zavesený iba na mne, alebo spinkal v postielke. Oblečenia tiež nepotrebujete toľko koľko si myslíte. My nosíme len dupačky a ponožtičky momentálne. Niekedy iba plienku. Kvalitnú z bambusového vlákna na omotanie telíčka, aby dobre sala pot, keď je teplo. Takže opäť, moja rada, nenakupujte vopred aj keď je to neviem aké chutné, milé, krásne. Nakúpite si po pôrode presne to, čo budete potrebovať a aj čo dieťatko reálne vynosí.

Rada č.10

Kurzy a knižky:

Mala som veľké šťastie na predpôrodný kurz s pôrodnou asistentkou z inej nemocnice ako som rodila, naučila som sa tam skutočne veľa vecí k pôrodu, či po pôrode a kojeniu. Konkrétne som chodila na kurz v Štúdio Miracle na Dunajskej v Bratislave u školiteľky Janky Bočovej. Fantastická, milá a ochotná žena. Neodbila ma ani po pôrode. Jani, touto cestou obrovské ďakujem. Sem som ešte chodila aj na gravid jogu k Barborke – majiteľke. Top hodiny.

IMG_6984

Nemusela som sa teda už v nemocnici veľa pýtať a s kojením nebol absolútne problém na začiatku. Dokonca som mala za sebou inpiduálnu hodinu s laktačnou certifikovanou poradkyňou. Vrelo odporúčam aj tento krok, minimálne aspoň kurz kojenia napr. v Mamila, alebo ich knižku, ak si trúfate sa to naučiť samé z knihy, alebo z youtube. Nenechajte to na náhodu, možete si ušetriť kopec problémov a hlavne bolesti na začiatku kojenia a aj v nasledujúcich týždňoch. Alebo ich aspoň zminimalizovať a obratom riešiť, ak už problém aj nastane.

IMG_0205

Dôležitá knižka pre každú maminu a kopec vitamínov k tomu.

Predpôrodný kurz na Kramároch, tam som rodila: aj ten mal niečo do seba. Vedie ho milá pani psychologička. Dokonca sme absolvovali s mojou polovičkou aj dvojhodinovku priamo na to, aby ma mohol sprevádzať pri pôrode. Toto je na Kramároch povinné, ak s vami ide niekto k pôrodu. Osoba pri pôrode vás vyjde na 30 Eur. Z tohto kurzu som si odniesla veľmi cennú radu, a to, že keď sa už začne samotný porod, treba správne dýchať do brucha, nie do pľúc, lebo bábätko môžete vcucnúť naspäť z pôrodných ciest namiesto von dnu a prave vtedy môže nastať problém.

Inak, ak by sa vám zdalo, že mi niekde ušla diakritika, nedajbože gramatická chyba, píšem to v noci cez mobil, keď malý zaspal a ja na display ešte ako tak vidím.

Epidural stojí na Kramároch 152 eur. Čokoľvek si zaplatíte a nevyužijete, napr. Epidural, vám vrátia peniaze. Poníži sa tento konkrétny poplatok len o 10 eur. Určite si to zaplaťte, lebo ak sa rozhodnete počas pôrodu, že už nevládzete a chcete Epidural, nedajú vám ju, nakoľko neprejdete povinným rozhovorom a konzultáciou s anesteziológom (lekár, ktorý podáva pri pôrode Epidural).

Toto som nevyužila napríklad, ani som nechcela, ani by sme to nestihli. O tom už v ďalšom článku k pôrodu a pobytu v nemocnici.

Nadštandard – stojí 18 Eur, ak budete mať šťastie a nebudú plné izby, môžete si ho pred pôrodom vyžiadať. Dokonca aj po pôrode sa dá. Všetko závisí od počtu pôrodov a vyťaženosti izieb. Niekedy je fajn mať milú spolubývajúcu,  minimálne oceníte sociálne zariadenie na izbe, nie vonku z izby. My sme boli sami a neviem si to vynachváliť.
Cord Blood Center – stojí za zváženie. My sme to dali a zaplatili. Nikdy neviete čo bude o 10 rokov a najmä medicína napreduje neustále. Samozrejme je to uhol pohľadu. Mňa to nebolelo a ak by to niekedy malo malému zachrániť zdravie, či život, stojí to za všetky peniaze sveta i tie ktoré máme. Najdôležitejšie je mať zdravé dieťa a byť zdravý. Na inom nezáleží.

Inak práve počas písania zisťujem, že je toho fakt veľa, čo som pozbierala všetky informácie. Snáď sa vám zídu a nenudíte sa už teraz pri čítaní.

Pokračujeme ďalej.

Play Wisely – Múdre hranie, tu vám nebudem rozpisovať, prečo je tento kurz pre vás aj partnera výborný, mrknite sa samé a zhodnoťte. My sme boli a som rada. Môj muž sa nebojí malého chytiť, ani prebaliť. A mnoho ďalších vecí. Napríklad, že detičky nasávajú najviac informácií do 1.mesiaca života. Alebo že dieťa nepotrebuje pre svoj rozvoj 150 hračiek, to si skôr myslíme my. Alebo ako sa rozprávať s dieťaťom. Kedy začať s výučbou cudzieho jazyka. Vedeli ste napr. že ak chcete učiť svoje dieťa cudzí jazyk a zároveň naň budete rozprávať pre vás cudzím jazykom, veľmi mu nepomôžete? Na dieťa by sa malo rozprávať jedným jazykom – jedna tvár – jeden človek. Navyše materinský jazyk nenahradí nič, akokoľvek dobre hovoríte cudzím jazykom, pokiaľ nie ste priamo tlmočníčka. Takže som upustila od zámeru rozprávať na malého od malička viacerými jazykmi a radšej pôjdeme na kurz angličtiny pre malé malé detičky do Play Wisely už za chvíľku. Momentálne si ale pár slovíčiek a viet po anglicky sem tam aj tak počas dňa neodpustím. Uvidíme, čo si bude Leuško z toho pamätať.

Masáže dojčiat (FB stránka) – aj túto hodinu som mala inpiduálne pred pôrodom u Janky Lukáčovej. A teraz po pôrode tiež. Malému sa to páči, masírujeme každý deň ráno a v masážach budeme pokračovať aj ďalej. Na ich FB stránke nájdete ponuku kurzov v skupinkách.
Knižiek som mala nakúpených veľa – skôr som ich listovala ako čítala. Ktorú ale skutočne odporúčam je Praktický návod na dojčenie – Andrea Poloková, vydal Slovart a odporúča aj Združenie Mamila. K ostatným sa snažím dostať teraz, hoci márne. Radšej si hodinku pospím, alebo sa venujem Leonkovi, takže články musia trošku počkať, snáď mi to odpustíte a nezanevriete na mňa. Facebook a Instagram dopĺňam pravidelne, aby ste nás videli, ako sa máme. 🙂

Rada č.11

Vitamíny – celé tehotenstvo, najmä prvé mesiace je dobré brať vitamíny s kyselinou listovou !!! Nie klasické vitamíny. Nepodceňte to.

Magnézium

Železo
Na podporu laktácie začnite už pár týždňov pred pôrodom aj s vitamínmi na tvorbu mliečka – Benedikt lekársky a Senovka grécka. Asi naj sú od firmy Swanson. Teraz som ich našla aj za super cenu a posielajú aj na dobierku z Košíc v lekárni Adonai.sk Predávajú 90 tabliet za menej ako v Bratislave kdekoľvek 60 tabliet.

Papať veľa ovocia a zeleniny.

Na ľahšie vypudenie bábätka z maternice pite rozmixovaný ľan, rozmixujete napr. v mlynčeku na kávu, stojí okolo 15 Eur, dve čajové lyžičky každý deň zaliať horúcou / teplou vodou, za miešania vypiť. Mne to celkom aj chutilo. Nenechávajte to odstáť. Pomlieť, zaliať a vypiť.
Zaraďte do jedálnička aj sušené ovocie ako slivky a marhule, ak je obdobie na čerstvé, papajte tie.

Roibos čaj má veľa vitamínov. Nezabudnite ho však vždy najskôr preliať vriacou vodou pred konzumáciou. Až potom pripravovať. Môžete aj po preliatí nechať odstáť 5-6 hodín a potom uvariť pár minút a piť takto.

Rada č.12

Starostlivosť o telo – Krémujte sa čo najčastejšie, najmä bruško, ktoré dostáva zabrať, aby sa vám nespravili a nezostali po pôrode nepekné strie. Mne sa osvedčil veľmi Bi-Oil. Používam ho aj teraz po pôrode. Natierajte sa minimálne dvakrát denne, ráno a večer. Bi-Oil kúpite v každej lepšej lekárni, alebo DM drogérii.

IMG_6405

Lipikar krém a umývací gel od La Roche-Posay – oba tieto produkty sú fantastické. Značka La Roche-Posay patrí k mojím obľúbeným už dlho. V tehotenstve ma často svrbievalo celé telo, a áno, umývala som sa každý deň. 🙂 Po použití gélu na umývanie Lipikar už prvýkrát prišla okamžitá úľava a po nakrémovaní tým istým telovým krémom sa pokožka upokojila úplne. Tiež ho používam dodnes ako rituál po osprchovaní ráno aj večer. Značka La Roche-Posay má skvelé prípravky, oplatí sa do nich určite investovať. Nielen v tehotenstve.

IMG_6571

Moja posledná rada:

Nestresujte sa, oddychujte, spite koľko budete mocť. Ja som napr. ešte keď mi odtiekla plodová voda písala rýchlo posledné maily, aby na nič v kancelárii nezabudli, lebo som vedela, že pár dní nebudem veľmi na príjme. Urobte doma posledné úpravy, miesto pre bábatko a užívajte si posledné dni len s partnerom. Aj jemu sa treba venovať a spoločným chvíľam. Teraz sa už tešte len na svoje bábätko. Veľké veci sa budú diať po jeho príchode na svet, pre matku obrovská životná zmena a zároveň to najkrajšie, čo existuje. Malý – veľký zázrak.

IMG_1665
Jedna pár dní pred pôrodom ešte. Ani v tehotenstve sa netreba zanedbávať. Zbehnite si ku kaderníčke, aspoň na fúkanú, hoci ja som si pred pôrodom vlasy aj nafarbila. Alebo manikúru, či pedikúru. Na mani a pedi odporúčam vyskúšať baby friendly salón Don de la Beauté. Tam sa s Leonkom chystáme spoločne hneď ako budeme teraz už obaja v poriadku.

IMG_1837

Takúto knižku si určite kúpte, či čakáte chlapčeka, alebo dievčatko, aby ste do nej zapísali všetky dôležité informácie a momenty života vašej ratolesti už od narodenia. Veľa vecí človek zabudne časom a bola by to škoda. Takto si ich tam nájdete kedykoľvek, aj o 10 rokov.

Na záver. Napíšte mi, aké sa vám osvedčili tipy a triky pred pôrodom i po pôrode. Aké ste mali pred pôrodom pocity? Líšil sa pôrod od vašich predstáv a toho čo ste o ňom čítali? Píšte čokoľvek vám napadne. Budem sa tešiť na všetky vaše komentáre.

Vaša Lenka

Comments

  • Dakujem vyborne tipy aj ked ich zatial nepotrebjuem budem si vase tipy odkladat do “zasoby” lebo verim ze sa mi zidu 🙂

    Andrea
    21. July 2016 at 16:15

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*