BEST of the BEST – Čo si vziať so sebou do pôrodnice – 2.článok

Nech sa páči 2.článok BEST of the BEST – Čo si vziať so sebou do pôrodnice a určite sa vám zíde. Bolo toho veľa, ale snažila som sa vám napísať to najdôležitejšie pre maminku i dieťatko.
Do nemocnice pred samotným pôrodom si nezabudnite ako som spomínala v 1.článku zobrať podpísaný a zaplatený informovaný súhlas sprevádzajúcej osoby k pôrodu.

Epidural, rovnako zaplatené potvrdenie, na sále je už neskoro si ho pýtať.
Nočné košele aspoň 3 ks majte na začiatok so sebou, jednu si rovno dajte do tašky k pôrodu, ja by som pre istotu aj 2 ks dala do nej. Moje som kupovala v obchode Slovenka , priamo na Kramároch, nie hocijaké košele, ale s rýchlym prístupom k prsiam. Oceníte pri kojení. Mali by byť na gombíky s rozopínaním nižšie k brušku, aj zo 5-6 gombíkov. 2-3 vám nepomôžu, neposuniete si košeľu na bok ako by ste chceli. Zips neodporúčam, bude tlačiť vás i dieťatko a aj chladiť. V žiadnom inom obchode nemali také, aké by sa mi páčili, ani v obchodoch pre deti. Väčšinou málo gombíkov. Úprimne, ak máte košele po pôrode, či po pobyte v nemocnici hoc aj vyhodiť, ja som tie moje presne aj vyhodila, lebo môžu byť od krvi apod., tak nepotrebujete za 50 Eur jednu košeľu. V Slovenke ich majú okolo 20 Eur. Vyberajte si len bavlnené, žiadne umeliny. Obchod Slovenka, kde som nakupovala ja, je priamo na Kramároch v nemocnici medzi obchodíkmi, ktoré sú tam. Ale aj inde po Slovensku. Jednu mám odloženú s nápisom Je to chlapček na pamiatku.
Inak aby som nezabudla, všetko si pred odchodom do nemocnice určite vyperte, svoje veci aj pre miminko v prášku pre detičky, nie klasickom. Aviváž pre deti je na vás, či použijete.
Vankúšik, obyčajný vám pohodlný, tak ten bol moja záchrana, fakt. Ploché otrasné nemocničné vankúše, na ktorých sa neviete uložiť. Bude sa vám oveľa pohodlnejšie ležať. Už na čakačke pri kontrakciách ma zachránil. 100 x som si ďakovala, že som ho vzala.
V lekárni si kúpte ochutený hroznový cukor na cmúľanie, môže sa zísť pred i po pôrode, keď nebudete mať už energiu, okamžite vám ju dobije.
Vlastná deka – odporúčam červenú farbu, ak by bola aj na pôrod braná. Ja som si kúpila za pár eur v IKEA.
Tam aj skladacie tašky so sebou do nemocnice, jeden ruksak a jednu tašku. Tiež za pár Eur. Myslím, že ruksak 6,99 Eur a taška 4,99 Eur, alebo menej ešte. Nič drahé si tam neberte. Ani keby ste mali nadštandard.
Jednorázové papuče, pokojne opäť IKEA.
Jednorazové názuvky, vraj ak sa im v nemocnici náhodou minú, nemusia sprevádzajúcu osobu pustiť k pôrodu???!!! Skvelé, však?:-((( Tie kúpite za smiešnych pár centov 0,0… niečo v ktorejkoľvek lekárni a budete pokojnejšie, že ich máte.
Odporúča sa si vziať aj Ipad alebo niečo na spríjemnenie času medzi kontrakciami. Priznám sa, že si neviem predstaviť budúcu mamičku medzi kontrakciami pozerať napr. Beverly hills Chihuahua, alebo Diabol nosí Pradu. Ale ok, možno za istých okolností sa zíde. Avšak pozor, aby vám to nezmizlo už potom z izby, možno by som radšej časopis, alebo ak, tak lacnejší tablet. Mobil so sebou mať budete a hudbu si môžete aj odtiaľ púšťať.
Podložky jednorázové – odporúčam veľkosť 60×90 aspoň 10 ks. Ak nejdete do súkromnej nemocnice rodiť alebo do zahraničia, u nás to dosť obťažuje, keď si pýtate tieto podložky v nemocnici. Kúpite v lekárni a vyhnete sa nepríjemným poznámkam sestričiek. Samozrejme nie každá to komentuje, sú aj také, ktoré vám ich s úsmevom prinesú. Pol na pol…
Vložky po porôde – popôrodné aj pred pôrodom sa zídu. Sú dlhšie a hrubšie. Ale tieto sú v nemocnici k dispozícii voľne.
Preukaz poistenca nezabudnúť!
Župan som si kúpila v Primarku vo Viedni, nechcela som si ničiť môj z domu. Mala som ho asi len 3 x na sebe, inak som bola stále v nočnej košeli na izbe, iba pri presune na iné oddelenie s Leuškom som si ho obliekla. Po chodbe som nemala chuť sa prechádzať a návštevy som prijímala na izbe priamo.
Šľapky do sprchy tie si vezmite určite, aj keď sa tam upratuje a dezinfikuje 2x denne.
Zubná kefka a pasta, mydlo ideálne obyčajné detské, ja mám rada od malička Bupi kompaktné s lanolínom, krém na telo mne robil dobre Lipikar od La Roche-Posay aj po pôrode teraz, keď ma všetko svrbelo a na suchú tvár klasická modrá Nivea alebo La Roche-Posay krém tiež podľa typu pleti.
Homeopatiká ak viete aké z predpôrodneho kurzu, tie som aj použila a osvedčili sa. Samé od seba si ich nekupujte, lebo neviete dávkovanie správne. Na kurzoch vám to všetko povedia.
vichy-mineralna-voda-blog
 Pri kontrakciách ma trošku oblieval pot, striekala som sa minerálnou vodou v rozprašovači od Vichy. Dosť mi to pomáhalo namiesto obkladov studených.
Naj rada: DÝCHAJTE DÝCHAJTE DÝCHAJTE! Na nič iné sa nemusíte sústrediť. Počas kontrakcií i samotnom pôrode.
Na bratislavských Kramároch je za mňa najzlatší prednosta akého poznám. Aj sestričky sú milé, až na pár výnimiek. Nemusíte robiť čo chcú, povedia vám a vy si urobte podľa vlastného uváženia, pocitu a svojho rozumu. Hoci je tam, pardon že to takto napíšem, ešte zopár sestričiek akoby z predošlého režimu, pokojne ich konfrontujte ak by sa do vás ony pustili, čo aj zvyknú niekedy. Tak som to spravila aj ja, ked už ma 3.x išli doslova pardon za výraz, “buzerovať” za neporiadok na izbe. Nie sme v školskom tábore, nemala som tam bordel ani zhnité jedlo. Len rozložený uterák po sprche a na nemocničnom mini stolíku pár suchých vecí na jedenie, keďže nemocničná strava stojí aj v 21.storoci za nič a dávaju vám jesť to, čo vás i dieťa môže nadúvať alebo mať na ne alergie, napr. hrach, pomaranče a pod.
Po pôrode v nemocnici pre vás i bábätko:
 done-by-deer-plienka-blog

Bavlnené plienky aspoň 5 ks pre bábätko!!! Vždy pod dieťa pri prebalovaní, spinkaní v postieľke atď . Odporúčam bambusové bavlnené, sú síce drahšie, ale oveľa mäkšie ako 100% bavlna. Príjemné na dotyk nájdete napr.v Pepco za 1,29 Eur, bavlnené tiež za 0,89 Eur, ktoré sú podľa mňa dosť tvrdé, ale na podloženie do kočíka, utretie pusinky či pod. ok. Inak si neviem takéto tvrdé predstaviť používať na telíčko malému. Krásne a kvalitné 100 % príjemné bavlnené plienky pre detičky so zvieratkami má Done by Deer. Leuško ich miluje. Sú mäkké a vzhľadovo, veď posúďte sami. Za nás 1 s hviezdičkou. Krajšie sme nenašli, ani nikde inde nevideli.

perinka-paperova-blog

Deky – tenká, máme z Primarku bielu, nie je však veľmi mäkká a hrubšiu máme šedú Interbaby mäkkulinkú.
Plienky jednorázové Newborn pre novonarodené detičky. Plienky máte všade, v Lidli, DM, Pampers, bio, eko všakovaké …
lanolin-suavinex-krem-na-prsia-a-cistiace-servitky-na-blog
Krém proti zapareninám zadočku pre bábätko –  Suavinex. V nemocnici odporúčajú obyčajnú rybiu masť, je dosť lacná a funguje. Kúpite v lekárni. Sudokrém je už drahší. My sme mali Suavinex a Inotyol – Salbe z Rakúska. Tieto dva striedame doteraz.
Baby wipes alias mokré vlhčené servítky na utieranie zadočka, vecí, čohokoľvek pri bábätku – hypoalergénne tiež od Suavinexu sa mi osvedčili najviac. Kúpite buď cez ich eshop, alebo v špecializovaných predajniach pre deti.
Papierové servítky – box vyťahovacie, tie sa zídu aj v nemocnici po pôrode. Dodnes ich máme v každej miestnosti doma, najmä keď sa nemôžete postaviť pri kojení a tečie vám mliečko.
moja-sofia-na-blog
Kozmetika pre vás aj pre bábätko detská by mala byť jednoznačne hypoalergénna. Môj názor je, že bábo nie je prvé dni špinavé. Netreba ho každý deň určite umývať. Na zadoček kupujte všetko bez parfému a akýchkoľvek vôní, ani kamilkové. Tie môžu vyvolať alergiu, napriek liečivým účinkom kamilky. My používame žirafkovskú organickú detskú kozmetiku MojaSofia.
naplaste-suavinex-blog
Na bradavky odporúčam určite kozmetiku: Suavinex 100% lanolín, to isté ako Lansinoh z lekárne, ja som používala Suavinex, plus Suavinex tieto chladivé náplaste na bradavky, ekvivalent k Multimam náplastiam. Mne boli lepšie tie Suavinexové a hlavne mi pomohli. Sú vysoko chladivé a fakt oceníte, keď vás bábo bude cucať v prvých týždňoch kedy bude smädné hladné. Od prvého dňa kojenia dávať hneď, nečakať kým budete mať chrastičky na bradavkách a ony budú. 🙁 Málokedy sa stane, že nie.) Ak nebudú, ste šťastná žena. Netreba ich umývať po použítí, dieťatko môžete priložiť na prsia hneď po použití.
Podprsenka na kojenie aspoň 1 ks, mne najviac sadli z Lindexu. Majú ich v 4 farbách, dvojbalenie. Biela + čierna a svetloružová so šedou. Cena 27,95 Eur. Do nemocnice aspoň jednu. Prípadne teraz už do chladnejších mesiacov tielka na kojenie. Sú fajn.
Jednorázové nohavičky sieťkové po pôrode, kúpte si pokojne prateľné, ale určite využijete. Alebo nebudete prať a vyhodíte po použití. Hlavne si skontrolujte, aby vás netlačili na brušku.
Bavlnené “babkovské” väčšie spodné nohavičky, ja som našla podľa mňa úplne naj voľné, ktoré som využívala skoro celé šestonedelie a ešte aj za neuveriteľnú cenu pri nákupe zeleniny na Miletičke na trhu. 100% bavlna, mäkkúčké a veľmi pohodlné. Cena 1,50 Eur / ks. No nekúp to.
Probiotiká som užívala už pred pôrodom. Dávala som pozor, aby som mala dostatok vitamínov a nič Leuškovi nechýbalo už v brušku. Pozor na nedostatok železa a magnézia. Kyselina listová je samozrejmosťou.
Toto je povinné, ak sa chcete vôbec trošku vyspať. Monitor dychu do postieľky. My sme mali Baby sense II. Dodnes ho máme v postieľke. Stále som sa na Leuška po narodení prvý mesiac pozerala v nemocnici a aj doma či dýcha a toto mi pomohlo sa aspoň trošku upokojiť a vyspať. Hneď ako bábo prestane na pár sekúnd dýchať sa spustí alarm, až vyskočíte. Oplatí sa investovať určite. V nemocnici ich aj požičiavajú, ale pre bábätká je najdôležitejšie ich sledovať prvých 28 dní po pôrode. Ako vravím, my používame dodnes. Plus kamera s monitorom. Máme značku Motorola. Dokonca si môžeme nastaviť uhol, keď sa Leuško pohne, doprava-doľava a aj mikrofón zapnúť, aby nás počul kým k nemu prídeme, čo veľmi oceňujem.
milash-blog
Prvé dni, kým si budete isté ako s bábätkom narábať pri zdvíhaní a prenášaní použite zavinovačku, ak je chladnejšie, tak hrubšiu, krásne má Milash.sk , viď obrázok a perinku som mala z predpôrodného kurzu, klasickú plnenú páperím. Mne sa veľmi osvedčila aj ulitka od Ergobaby na spinkanie, lebo detičky sa väčšinou zo sna pri spinkaní trhajú a Leuško tiež veľmi trhal ručičkami, keď spinkal.
Tenká čiapočka, ponožtičky viac párov, rukavičky na ručičky proti poškrabaniu, tie som nepoužila ani raz. To sa škriabe skôr teraz. Body s dlhým aj krátkym rukávom a aj celé body na zakrytie nožičiek. Nekupujte so zapínaním vzadu, kým dieťatko stále leží. Tlačí ich to. Ani vy by ste nechceli ležať na gombíkoch a zapínaní. Ideálne zapínanie na babku a dedka medzi nožičkami alebo na jednom boku, ak by bábänko ležkalo na brušku. Nešla by som ani do kašmírov, vlny, ľanu, alpaca, všetky môžu škrabať a dráždiť. Mňa osobne dráždia tiež, nebudem do toho obliekať dieťatko, ktoré mi to nemá ako povedať ak by náhodou jeho tiež. Či je bábänku zima môžete skontrolovať okrem nožičiek a ručičiek aj na zátylku za hlavičkou. Prípadne ak má štikútku, môže byť dieťatku zima.
Dudlíky – nakúpila som Suavinex, sú veľmi kvalitné. Nemali sme až do troch mesiacov, hoci som skúšala, ale nie nejako intenzívne. A veru že mala som, teraz by to bolo oveľa ľahšie. Ak sa bojíte laktačnej krízy, tak tú môžete mať s dudlíkom aj bez. Tak sme to mali aj my.  Malý si urobil dudu zo mňa a inak sa veľmi upokojiť nevedel. Až teraz s dudlíkmi konečne. Sa teším veľmi. Samozrejme kojíme ďalej.
odsavacka-suavinex-opravene-na-blog
Odsávačka mlieka – MUST HAVE , upchaté mliekovody sú veľká bolesť. Odporúčam Suavinex elektronickú odsávačku. Avent som skúsila len raz, ťažko povedať rozdiel. Mne sadla táto od Suavinexu. Čo sa týka kojenia, určite si zavolajte čím skôr k sebe laktačnú poradkyňu. Školené nájdete na www.mamila.sk Ja som komunikovala s 3 a každá mi dala veľa cenných rád, ktoré mi utvorili jeden celok. Takže postupne som už presne vedela čo robiť, akonáhla sa mliekovod upchal. Ušetríte si kopec bolesti a stresov. Hlavne kľud a prikladať bábätko čo najviac. Aj keď to bolí. Tu pomôže aj odsávačka jednoznačne.
Sterilizátor Suavinex na dudlíky a fľaštičky. Neviem si predstaviť deň bez jeho použitia. Možno som prehnane háklivá a baktérie predsa nejaké treba, ale aj tak. U nás fičí sterilizátor non-stop.
Uteráky pre bábätko, pre vás osušku veľkú, bábätku zavinovaciu osušku. My máme Interbaby a Lindex s kapuckami na mokrú hlavičku samozrejme. Hrebienok a kefku na jemné vlásky dieťatka a nožnice na nechtíky pre bábätko.
Sťahovací pás po pôrode som si síce kúpila, ale použila asi 3x. Naj rada na stiahnutie bruška po pôrode je kojiť, kojiť, kojiť. Dieťatko vám bruško stiahne aj samé. Mne sa konfekčná veľkosť vrátila do pôvodného stavu pred pôrodom po 2 mesiacoch od pôrodu.
Factu masť – z lekárne na hemoroidy. Pomáha.:-) Vačšinou všetko objednávam z Pilulka24.sk Sú lacnejší oproti kamenným lekárňam. Túto masť ale nemajú, takže kupované normálne v lekárni.
Vankúš na sedenie s výrezom na zadok, alebo obyčajný kruh na plávanie a cez to napr. plienku prehodiť. Ja som mala ten vankúš a super, zle sa po prirodzenom pôrode sedí celkovo. Takže čím väčšie pohodlie, tým sa rana rýchlejšie hojí. Kúpite v obchodoch pre deti po celom Slovensku, majú to hocikde.
Naj rada: vybavte si čo treba, veľa oddychujte, upracte si doma aj v šatniku, lebo tak skoro si neupracete a veľa veľa spite. Plus zbierajte info k babätku, všade a čo najviac. Zapisujte si, nech nezabudnete nič. No stress. Zvládnete všetko. Zvládli sme to všetky ženy, zvládnete aj vy.
Držím vám palce všetkým, ktoré máte pred pôrodom.
Ešte nás čaká tretia časť tejto mojej trilógie, fú a to som určite nenapísala zďaleka všetko.
Ak vás čokoľvek zaujíma, píšte mi.
Vaša Lenka

Comments

 • AHoj lenka, dik sa super clanok, uz nedockavo cakam na 3. čast 🙂 kde si bola nakupovat v pepco? neviem o tom, ze by bolo v ba…

  ZU
  08. October 2016 at 7:39
  • Ahojky, to sa teším, že sa ti článok páči. Pokusim sa cim skor 3. 🙂 Inak muselo ti len ujsť, pepco je na vela miestach v ba. Čo len ja poznám je v Retre, v danubii Petržalke, v dúbravke, na Zlatých pieskoch.

   Leshionlist
   13. October 2016 at 5:21
 • Aj ja uz Cakam na 3.diel. Je to velmi dobra inspiracia.😊

  Libi
  05. November 2016 at 7:47

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*